info@azhbr.gov.al
Tel: +355 42228318
E hënë – E premte

Histori Fermeri

Në pistën e kalërimit në Antigone, atraksioni rural i jugut për qindra turistë

  Kristina, me energjinë e një vajze tepër dinamike të fton të sodisësh…

Read More

40 fermerë me vreshta, me treg të sigurt në Kantinën “Bejko”

  Në Piskovë të Përmetit, mes njerëzve të mirë e shumë punëtorë, Kantina…

Read More

Në Koplik, ku Besniku dhe i biri po shtojnë kosheret e bletëve

  Besniku ka 36 vite që merret me bletari. “Jam munduar me ato…

Read More

“Kantina Çobo” në Berat, mbështetur nga AZHBR

Berat – Në kantinën “Çobo”, aty ku talentet e puna e palodhur e…

Read More

Ylli Pirja, bletari nga Kuçova

Ylli rrit bletë në Kuçovë. Në këtë periudhë bleta dimëron por puna e…

Read More

Martirjo Peqini, 28 vjeçari që kultivon bimë mjekësore – aromatike

Martirjo Peqini, 28 vjeç, vendosi të kthehej nga emigrimi dhe të vazhdonte të…

Read More

Kantina e verës “ENOFAMA” një tjetër sipërmarrje e suksesshme mbështetur nga programi IPARD II

Enrik Malia është 23 vjeç, ka studiuar për enologji dhe sot administron kantinën…

Read More

Levend dhe Elsaev Nurellari: “Të respektojmë tokën duke e punuar atë”

Levend dhe Elsaev Nurellari janë dy vëllezër të cilët në moshë shumë të…

Read More

Eva Zylyftari, administruese e pikës së grumbullimit “Albania Piemonte”

Eva Zylyftari është 30 vjeç dhe sot drejton pikën e grumbullimit të fruta…

Read More

Jetmira, fermerja nga Divjaka, që ngriti një serrë me ndihmën e AZHBR

Në Divjakë, me Jetmirën, në serrë, ku me përkushtim mbjell lakër sallatë, bimë…

Read More

Kivi në Llakatund të Vlorës – Qazim Muhameti, përfitues i skemës së naftës

Në Llakatund të Vlorës takojmë Qazimin i cili prej 16 vitesh është i…

Read More

Ferma e lopëve në Gjondrekaj, financuar nga AZHBR

Emanuela prej 11 vitesh punon ne fermën blegtorale të Marjanës gjendur në Konaj.…

Read More

Ligoraq Bardhyli – Përmirësimi i teknologjisë me ndihmën e AZHBR

Ligoraqi, ka studiuar në Akademinë Ushtarake dhe ka kryer edhe nje fakultet të…

Read More

Labovë e Kryqit, Libohovë, në bujtinën “Maria”

Labovë e Kryqit, Libohovë – Në bujtinën “Maria”, shtëpia e parë që hapet…

Read More

Vorë/Kashar, tre fabrika të reja ultramoderne me mbështetjen e AZHBR

Vorë/Kashar – Tre fabrika të reja ultramoderne me mbështetjen e AZHBR nëpërmjet Programit…

Read More

Roskovec, me ambasadorin e Bashkimit Europian, në fidanishten e Mikelit

Roskovec – Me ambasadorin e Bashkimit Europian, në fidanishten e Mikelit, djalit frymëzues…

Read More

Pika e grumbullimit të fruta-perimeve, Natural shpk, në Berat, mbështetur nga AZHBR

Poshnje, Dimal – Në pikën e grumbullimit të fruta-perimeve, Natural shpk, që përmes…

Read More

Poshnje – Dimal në fermën e përpunimit të qumështit “Agi 11”

Poshnje, Dimal – Në fermën e përpunimit të qumështit, “Agi 11”, ngritur nga…

Read More

Artur Vrushi – Pika e grumbullimit financuar nga AZHBR që eksporton në BE dhe SHBA

Arturi ka mbi 20 vite që punon dhe investon në sektorin bujqësor. E…

Read More

Rrjeti i dyqaneve tipike “Edua” financuar në Gjirokastër nga AZHBR

  Në qendër të pazarit karakteristik të Gjirokastrës, Manjola ka ngritur dyqanin e…

Read More

Sokoli, 10 vite i përkushtuar në vreshtari

Në vreshtat e Sokolit në serra gjen disa varietete, mes tyre edhe Viktorian,…

Read More

Tufa e bagëtive, trashëgimia familjare e Veliut nga Kukësi

“ Këtë punë nuk e kam me t’bleme po e kam me t’leme”,…

Read More

20 vite në Bletari të nisura me 20 koshere, sot Bukuria ka 700 të tilla

  Nga parku i bletëve, ku po lulëzon pranvera, Bukurie Mëhalla, na sjell…

Read More

Përpunimi i bimëve medicinale në Malësinë e Madhe

  Njihuni me kompaninë “Muçaj shpk”, në Malësinë e Madhe, e cila falë…

Read More

Kejvi, 24 vjeç, që frymëzon të rinjtë për t’u marrë me blegtori

  “Kjo është tufa ime. Këtu janë të gjitha 320 krerë, të gjitha…

Read More

Emirjoni, i riu nga Divjaka që dëshiron të vazhdojë investimin në bujqësi

  Emirjoni është 35 vjeç dhe baba i dy fëmijëve. Jeton në Divjakë,…

Read More

Vladimir Hamataj, mbështetur nga AZHBR për zëvendësimin e plastmasit

Vladimiri, i kthyer nga emigrimi 8 vite më parë, na tregon me krenari…

Read More

A e dini se lopët mund të durojnë temperaturat deri në -6 gradë celcius?

Hysni Brahimi, një veteriner me një përvojë prej shumë vitesh pune në profesion…

Read More

Në Kaninë, me panoramën e detit, malit dhe fermës së hapur në natyrë

    Mbi Kaninë, në panoramën që gërsheton detin dhe malin, na shfaqet…

Read More

Historia e çiftit nga Lushnja që administron fermën blegtorale

  Fatmiri nga Lushnja së bashku me bashkëshorten administrojnë prej vitesh këtë fermë…

Read More

Rruga e Ajazit nga tregtia në pikën e tij të grumbullimit

  Ajazi është marrë prej 25 vitesh me tregti dhe sot gëzon pikën…

Read More

Rikthim te rrënjët, Astriti mbjell arrat e 100 viteve më parë

Astriti një fermer i ri, ka kthyer kohën e tokës së trashëguar nga…

Read More

Lecini: Blegtoria dhe ferma, sektori që duam t’ju lëmë trashëgimi fëmijëve

  Kur nisi të merrrej me blegtori, në fermën e saj Zhaneta Lecini…

Read More

Hamit Guxha: Drejt investimeve që sjellin produkte të sigurta për konsumatorët

  Hamiti thotë se kush ka dëshirë për të ecur përpara zhvillohet më…

Read More

Emin Dushi: Investimi që më shërbeu për të ngritur punën

    Emini është kultivues i disa varieteteve të mollës në zonën e…

Read More

Fermeri që i është dedikuar mandarinave dhe punës në fshat

Gramozi, i entuziasmuar me punën që ka ngritur këshillon të rinjtë të mos…

Read More

Tafil Kasapi, fermeri i ri me 300 lopë

Pasi mbaroi studimet e larta në mjekësi veterinare, Tafil Kasapi u kthye në…

Read More

Maminas, në kompaninë “Agro-Koni”

Maminas, Shijak – Në kompaninë “Agro-Koni”, që me mbështetjen tonë nga AZHBR përmes…

Read More

Maminas, në kompaninë “Kronos”

Maminas, Shijak – Në kompaninë “Kronos”, që falë mbështetjes tonë nëpërmjet fondeve të…

Read More

Xhavit Dervishi: Ulliri, investimi që të jep fitime dhe të lidh me fshatin

  Xhavit Dervishi ka plot 15 vite që ka ngritur ullishtarinë e tij.…

Read More

Investimi në kompaninë e qumështit që iu shërben 1000 blegtorëve

  Rreth 1000 blegtorë të zonës së Korçës e çojnë të sigurt qumështin…

Read More

Bletërritësit të fokusuar në prodhimin e qumështit të bletës

Flora dhe Dritan Hoxha nga Kavaja, prej kohësh me profesion bletërritës, kur kanë…

Read More

Investimet me mbështetjen e AZHBR me orientim drejt cilësisë së produktit

Kompanitë shqiptare gjithmonë e më shumë po shkojnë drejt sjelljes së standardeve europiane…

Read More

Në fermën me dhi të Alfredit, të krijuar prej tre vitesh

  Alfred Pepa, ka ngritur fermën e tij me 50 krerë dhi në…

Read More

Investimi që i ndryshoi jetën Belisarit

Nga një tregtar që shiste me arka, sot Belisar Mançe nga Korça ka…

Read More

Investimi në plantancionet me kivi ktheu Arturin nga emigrimi

Nga emigrimi ku mori përvojën e punës, Arturi kthehet në vendlindje për të…

Read More

Investimi në serra, që ktheu nga emigrimi tre vëllezërit nga Berati

Kur Altini nisi ndërtimin e serrave kishte vetëm 800 metër tokë. Por, sot…

Read More

Pasioni për bujqësinë ktheu Ilirjanin nga një fermer në sipërmarrës

iIlirjan Pengu, patate, pike grumbullimi, IPARD, AZHBR, Frida Krifca, Korce, Drithes

Read More

Babë e bir investojnë në blegtori: Sfida jonë e së ardhmes

  Agimi e ka nisur aktvitetin e tij në një periudhë kur blegtoria…

Read More

Bashkim Kazazi, një histori suksesi, nga analizat e tokës te përfitimi me vreshtat

  Kur fëmijët kthehen në atdhe. Kjo do të ishte parafraza që do…

Read More

Ilir Bega: Zgjodha të punoj në vendlindje, fermën do ua lë trashëgimi fëmijëve

Ilir Bega kthehet nga emigracioni për të investuar në vendin e tij. Me…

Read More

Jak Ndoja – Një jetë me bletët

60 vite në bletari, 77 vjeçari nga Lezha rrëfen pasionin për punën që…

Read More

Dashuri Zerja – Tradita dhe turizmi në Dibër

MIRËMËNGJES 😊 MIRËMËNGJES 😊dhe me shtëpinë e jufkave të familjes Zerja në Dibër,…

Read More

Sarandë – Si sigurohet prodhimi i peshkimit?

#RESPEKT🙏📍Sarandë – Leonidha dhe djemtë e ekuipazhit të tij me anijen e tyre…

Read More

Kuçovë – AZHBR ngre një serrë moderne me programin IPARD

#RESPEKT 🙏📍Kozare, Kuçovë – Aty ku Ilia, pas kthimit nga emigracioni ka ndërtuar…

Read More

Luz i Kavajës – Fermeri i ri Olsi, ka zgjedhur t’i dedikohet punëve të fshatit

#RESPEKT🙏Olsi nga Luzi i Kavajës i ka vënë dijet e marra nga studimet…

Read More

Ferma e akuakulturës “Kronos”, është mbështetur vit pas viti nga AZHBR-ja, përmes Skemë Kombëtare

#RESPEKT🙏📍Përgjatë vijës bregdetare, pranë ishullit Stillo e gjirit të Ftelias, Frida dhe Alteo…

Read More

Xarrë, Konispol – AZHBR mbështet fermerët përmes programit IPARD

#RESPEKT🙏 📍Xarrë, Konispol- Aty ku djerrinat e deridjeshme të tranzicionit, janë kthyer në…

Read More

Rehovë, Kolonjë – Çifti që pret turistë nga e gjithë bota

#RESPEKT🙏📍Në Rehovë të Kolonjës, ku shpirti mikpritës dhe zemra e madhe e rehovarëve…

Read More

Kutalli, Berat – AZHBR-ja jep mbështje direkte financiare për serrat

RESPEKT🙏📍Kutalli, Berat – Bujari është një nga mijëra fermerët e zonës që jetojnë…

Read More

Drenovicë, Berat – 400 hektarë serra, të mbjella nga njerëzit e zakonshëm

#RESPEKT🙏📍Drenovicë, Berat – Këto pamje mbresëlënëse nga ajri që të japin iluzionin e…

Read More

Malësi e Madhe – Bimët medicinale gjenerojnë punësim

🌞 Vit pas viti zgjerohen gjithnjë e më shpejt të mbjellat që gjenerojnë…

Read More

Habib Jashari në Gosnisht të Përmetit

RESPEKT🙏📍Gosnisht, Përmet – Nga kjo pamje përrallore ku drita e diellit shkrihet ëmbël…

Read More

Grabian, Lushnje – 200 hektarë të mbjella me kultura të ndryshme

RESPEKT🙏Grabian, Lushnje – Këto pamje fantastike nga ajri që ngjajnë si të pikturuara…

Read More

“Farma Sotira” – Mbështetur nga Skema Kombëtare e Qeverisë Shqiptare përmes AZHBR

RESPEKT🙏Në aksin ndërmjet Leskovikut dhe Ersekës, midis mrekullisë natyrore, dy bashkëshortët, Jonida dhe…

Read More

Dvoran, Korçë – Mekanikë Bujqësore

RESPEKT🙏Në Dvoran të Korçës, ku Oldi, i cili 6 vite më parë la…

Read More

Vrepckë, Leskovik – Muhameti me 400 krerë, financuar prej vitesh nga AZHBR

RESPEKT 🙏Në Vrepckë të Leskovikut, ku midis natyrës së mrekullueshme shqiptare rrëzëllen shembulli…

Read More

Çarshovë, Përmet – Arbeni la Greqinë shumë vite më parë për të ngritur baxhon në vendlindje

#RESPEKT🙏Në Çarshovë të Përmetit, Frida e palodhur na sjell një tjetër shembull të…

Read More

Çarshovë, Përmet – Sotira, financuar për ujitjen me pika

#RESPEKT🙏Në Çarshovë të Përmetit ku Sotira, 72 vjeçarja plot jetë e me pasionin…

Read More

Alfred Fiska – Agroturizëm në Roshnik, Berat

#RESPEKT🙏Në Roshnik të Beratit, ku potenciali agroturistik i zonës është shfrytëzuar mençurisht nga…

Read More

Shkallnur, Durrës – Kantina e verës “AMAR”, financuar nga AZHBR

#RESPEKT🙏Në Shkallnur të Durrësit me Agronin, që pasi mësoi zanatin e vreshtarisë në…

Read More

Halil Dedej në Ndroq, Tiranë – Mekanikë bujqësore, mbështetur nga AZHBR

#RESPEKT🙏Halil Dedej në Ndroq i është dedikuar prej 30 vitesh bujqësisë dhe falë…

Read More

Tradita e 80 vjeçares nga Berati

#RESPEKT🙏Berat – Përmes rrugicave mistike të Mangalemit, Alteo na shpie në “shtëpinë e…

Read More

Vëllezrit Bullari – Elbasan, Cërrik

#RESPEKT🙏Cërrik – Një nga shtatë fermat bujqësore që tre vëllezër kanë ngritur e…

Read More

Mjaltë dhe djathë – Novosej, Kukës

#RESPEKT🙏 Fshati Novosej, Kukës – Me Drejtoren e Agjencisë së Zhvillimit Bujqësor dhe…

Read More

Thumanë – Serat e domateve financuar nga AZHBR

#RESPEKT🙏 Thumanë – Në serat e domateve të Matit, një tjetër punëtor i…

Read More

Rrogam, Tropojë – Turizmi Rural i Kol Gjonit

#RESPEKT🙏 Në fshatin Rrogam të Tropojës me shijen e mirë që të lë…

Read More

Mollas, Cërrik – Frutikultura e mbështetur nga AZHBR

#RESPEKT🙏 Mollas, Cërrik – Në fermën e tre vëllezërve Bullari, ku 250 ha…

Read More

Markaj, Tropojë – Bletërritësi Bislim Zenelaj

#RESPEKT🙏 Një tjetër ndër shumë shqiptarët që s'bëjnë lajm është Bislimi, nga fshati…

Read More

Malësi e Madhe – Gjergj Broqaj, bimë medicinale

#RESPEKT🙏 Mes atyre që nuk rreshtin së kërkuari suksesin në punën e tyre,…

Read More

Tple, Tropojë – Sadik Zeqiri

#RESPEKT🙏Sadik Zeqiri, 80-vjeçari nga Tropoja është fuqia e shembullit për të gjithë, jo…

Read More

Përmet – Dashnor Harka

#RESPEKT🙏📍Në Përmet, ku me mbështetjen financiare të qeverisë shqiptare, Dashnor Harka ka transformuar…

Read More

Baxhoja e Altin Meshinit në Përmet, financuar nga AZHBR

#RESPEKT🙏Kush e ka vizituar Përmetin dhe nuk ka ndaluar në baxhon e Altinit,…

Read More

Xhafzotaj, Durrës – Të bashkuar në prodhim dhe eksportim

#RESPEKT🙏Xhafzotaj, Durrës – Një shembull i bukur i bashkimit që bën fuqinë, ku…

Read More

“Traditional Guest House” në Përmet – Mbështetur nga AZHBR

#RESPEKT🙏Ja një tjetër histori kuptimplotë e shqiptarëve të zakonshëm, që pa llafe e…

Read More

Qinam, Zall Herr – 4.6 Hektarë vreshta me varietete të ndryshme rrushi

📍Në fshatin Qinam të Zall Herrit, me Fatjonin, që pasi punoi e mësoi…

Read More

Ogdunan, Përmet – Kastriot Sterio prodhon mjaltë, raki mjalti, uthull mjalti dhe pomadën e propolisit me veti kurative

📍Në fshatin malor Ogdunan të Përmetit, aty ku sipas llafazanëve të Tiranës e…

Read More

Bujtina e Eltonit në Grabovë të Përmetit, financuar nga AZHBR

📍Në fshatin Grabovë të Përmetit, ku në tokën e gjyshërve të tij, Eltoni…

Read More

Sukth, Durrës – Elsoni dhe Oltioni, dy nga prodhuesit më të mëdhenj në vend të fidanëve të rrushit

#RESPEKT 🙏Në Sukth të Qarkut Durrës, ku Elsoni dhe Oltioni, sot dy nga…

Read More

Andi Kokoneshi – Fermeri i ri nga Divjaka

#RESPEKT🙏Andi nga Divjaka, që pas studimeve për veterinari i është dedikuar punës me…

Read More

Këmishtaj, Fier – BioBes, bimë medicinale

#RESPEKT🙏📍Në Këmishtaj të Qarkut Fier, ku Besniku ka ngritur sipërmarrjen mbresëlënëse të prodhimit…

Read More

Noja Export – Gradisht, Divjakë

  #RESPEKT🙏📍Në Gradishtë të Divjakës, ku falë talentit e punës së tij pa…

Read More

Vjen shpk – Lushnje, financuar nga AZHBR

#RESPEKT🙏Lushnjë – Në një nga fermat më të mëdha të mbarshtimit të lopëve…

Read More

Elian Export – Lushnje

#RESPEKT🙏Lushnjë – Aty ku puna me tokën dhe transformimet mbresëlënëse të viteve të…

Read More

Bulmeti i Hotit në Malësi të Madhe

📍HOT, MALËSI E MADHE- Familja Hasanaj ka ngritur me punë e djersën e…

Read More

Libofshë, Fier – Fermë blegtorale

. 📍 Në Libofshë të Fierit, ku është ngritur një tjetër model zhvillimi…

Read More

Ferma e lopëve – Grabian, Lushnje

. 📍 Grabian, Lushnje – Vijon mbështetja direkte për fermerët duke u ofruar…

Read More